חיסונים לחו"למאת: אורה ליפשיץ

פעם לא היו מתחסנים

חיסונים לחו"ל היו עד לפני עשור וחצי תופעה שלא רבים רצו לחוות אותה, אך מאז היא תפסה תאוצה וכיום היא כבר חלק מן התרבות הישראלית. הטיול שאחרי הצבא הפך להיות מעין הכרח לכל מי שרוצה לנקות את הראש לתקופה ארוכה, אחרי השירות הארוך שלו בצבא, עם המסגרת הנוקשה. הטיול הגדול הוא חוויה שהפכה להיות שלב מאוד חשוב וקריטי בין המסגרת הצבאית ובין זו האקדמאית, שבה מתחייב הצעיר לעוד שלוש שנים לפחות לתואר הראשון שלו ולקריירה העתידית.


אך יש לדעת מספר דברים לפני שיוצאים לטיול משום שמדובר בטיול של מספר חודשים, ויכול להגיע עד שנה שלמה שבה נהיה במדינות מתפתחות, בהן יש צורך מאוד גדול להמשיך ולהישאר באותה רמת בריאות שיצאתם איתה מישראל. ועל כן מוטב לבצע את החיסונים המתאימים לפני טיולים במזרח או חיסונים לדרום אמריקה.

כיום חיסונים לחו"ל הם דבר הכרחי

לא ניתן לצאת לטיול הגדול הזה ללא חיסונים מתאימים. בישראל אנו רגילים לחיסונים סטנדרטיים שאנו מקבלים לאורך השנים עד לצבא, אולם יש מדינות שבהן עדיין יש מחלות שבישראל כבר אין, וחשוב מאוד להתחסן כנגדן ולחזור מן הטיול בריאים ושלמים. קבלת חיסונים לחו"ל היא שלב הכרחי בהכנות לקראת הטיול המדובר. ישנן הרבה מאוד הכנות לקראתו, בין אם זה ציוד שצריך לקנות, נעלי הליכה, שק שינה, אוהל, ביגוד חם, למקרה והטיול יהיה במקומות קרים, וכמובן גם חיסונים לחו"ל. לא תמיד משנה היכן הטיול יהיה, עדיין יש את הבסיס של החיסונים שיש לקבל. אנחנו אף פעם לא יכולים לדעת לאלו מחלות אנו יכולים להיחשף בפועל במהלך הטיול, אך חיסונים לחו"ל כוללים את כל המחלות הפוטנציאליות שיש באזורים המטויילים שאנו נגיע אליהם.

מתי לקחת את החיסונים?

חיסונים לחו"ל אנו צריכים כבר לקחת מספר חודשים לפני הטיול עצמו, משום שיש מספר חיסונים שצריכים לקחת כמה פעמים על מנת שהחיסון עצמו יתפוס ויהיה אפקטיבי. יש מספר חיסונים לחו"ל שאנו חייבים לקחת והם: חיסון כנגד צהבת A, שהיא דלקת כבד נגיפית, ויכולה לעבור דרך אוכל ומים נגועים, מדובר על מחלה שכיחה למדי והיא קלה יחסית מבחינת התופעות שלה. חיסון כנגד צהבת B הוא כבר נגד מחלה יותר רצינית ומסוכנת. הסיכון הגדול ביותר של המחלה הוא מוות ויש לקחת את החיסון הזה בשלושה שלבים, כאשר המנה השלישית ניתנת לאחר החזרה מן הטיול. חיסונים נוספים הם נגד טיפוס הבטן, פוליו, דלקת קרום המוח, טטנוס, קדחת מוח יפנית, כלבת, שפעת ועוד.

כמה חיסונים צריך לקחת?

כיום כבר נהוג לחסן את הילדים בישראל במרבית החיסונים הבסיסיים, מה שבעבר לא היה בפריסה כה רחבה ואם משפחה נוסעת לטיול, אז הסיכוי להורים לקבל יותר חיסונים לחו"ל גדול יותר. החשיבות של החיסונים היא גדולה ומשמעותית מאין כמוה, משום שזהו ההבדל בין טיול מהנה ובין טיול שילווה בכאבים רבים ואף בפינוי לבית חולים ומבצע לוגיסטי מאוד מסובך. כמובן שבהתאם לביטוח הרלוונטי ניתן לסדר גם את העניין הזה, אך הכי חשוב זה לשמור על הבריאות ולהתחסן כנגד כל מחלה שיכולים לקבל. לכל אזור מטויל במדינה מתפתחת יש את המחלות הנפוצות שלו ובהתייעצויות שלפני הטיול גם ניתן לקבל את ההמלצות לגבי חיסונים לחו"ל בכל אזור ואזור. מומלץ גם להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי החיסונים המבוקשים, וגם כניסה לפורומים שונים באינטרנט יכולה לעזור רבות.

 
גלריית תמונות
© כל הזכויות שמורות ל Hametaylim - טיולים בארץ ובחו"ל 2009-2010